Sarajevo – "Šeher Bosno"

Ljepota i šarm ove zemlje bili su dovoljan razlog da kraj nastavne godine obilježimo putovanjem u Bosnu. 4. srpnja 2014. u ranim jutarnjim satima, pod vodstvom kolege profesora Hrvoja Kovačića, pošli smo u zemlju "prkosnu od sna", kako reče Mak Dizdar. Zemlju o kojoj se relativno malo zna u svijetu, a koja je obilježila europsku i svjetsku prošlost. Mnogi od nas krenuli su na put s predrasudama i stereotipima o Bosni kao balkanskoj zemlji ratova, siromašnoj i ratom opustošenoj. Međutim, upoznali smo mjesta neobične ljepote, otvorene i srdačne ljude, koji liječe rane iz prošlosti te predano i tiho rade za budućnost svoje zemlje.

Naše prvo odredište je Banja Luka, grad smješten na rijeci Vrbas, u zapadnom dijelu Bosne i Hercegovine. Prošetali smo gradom, posjetili Katedralu sv.Bonaventure, a u blizini Banje Luke i poznatu opatiju trapista "Marija Zvijezda". To je katolički monaški red koji slijedi pravilo sv. Benedikta "ora et labora" (moli i radi). Nakon kratke stanke za objed u Podmilačju, gdje se nalazi poznata crkvica sv. Ive, sagrađena u 15. st., nastavili smo put prema Jajcu - gradu muzeju. Uživali smo u vodopadu Plive, jednom od 12 najljepših vodopada na svijetu.
Pomalo umorni, ali veseli, krećemo prema Travniku, nekadašnjem središtu osmanskih vezira, smještenom u Lašvanskoj dolini. Jedan od najpoznatijih Travničana svakako je nobelovac Ivo Andrić. Posjetili smo njegovu rodnu kuću i upisali se u Knjigu dojmova. U blizini Travnika nalazi se Nova Bila, mjesto u kojem je 15.12.1992. zbog ratnih prilika utemeljena Franjevačka bolnica, koja je danas izrasla u modernu zdravstvenu ustanovu pod nazivom "Dr. fra Mato Nikolić". Ljubazni djelatnici ove bolnice proveli su nas kroz njezine odjele i rekli da ona danas skrbi o 250 tisuća pacijenata srednje Bosne, a i šire. Nakon kratke okrjepe krećemo prema Sarajevu. Mnogi kažu da je ljubav prema ovom gradu zarazna. Sarajlije svoj grad najčešće zovu Šeher (tur. grad, varoš.). Ovaj multikulturalni grad i nas je osvojio svojom ljepotom. Tek ponegdje vide se tragovi nedavnog rata. Način života i gostoprimstvo Sarajlija djeluju pomalo egzotično. Baščaršija, njezini dućani i uličice, Begova džamija, Miljacka i njezini mostovi zarobili su i našu pozornost. Nakon posjeta Katedrali Srca Isusova, stolnoj crkvi Sarajevske nadbiskupije, prošetali smo uz Miljacku i uz Latinski most (nekada Principov most) pridružili se obilježavanju 100. obljetnice početka Prvog svjetskog rata.
Nekoliko sati prije povratka kući svatko je iskoristio na svoj način. Trebalo je kupiti na Baščaršiji suvenire u znak sjećanja na Sarajevo, popiti još jednu kavicu ili objedovati nešto od poznate sarajevske gastronomije.
U poslijepodnevnim satima napuštamo Sarajevo s nadom da će nas putevi nekada ponovo dovesti u ovaj grad ispod Trebevića.

Slike pogledajte u galeriji.

objavio: Administrator   datum: 9. 7. 2014.